Mycie higieniczne i dezynfekcja rąk to ważny element profilaktyki antybakteryjnej oraz antywirusowej. Żeby proces mycia i dezynfekcji był skuteczny, należy zastosować odpowiednie mydło do dezynfekcji rąk, a następnie dokładnie, systemowo wymyć dłonie. Ten artykuł wyjaśni szereg pojęć i zjawisk, pomoże rozeznać się w ofercie różnej jakości środków oraz odpowie na najczęściej zadawane pytania.

Higiena rąk

Mikrobiolodzy na nie wymytych dłoniach potrafią wyliczyć nawet kilka milionów drobnoustrojów. To one wnikając do organizmu poprzez krew (rany, mikropęknięcia skóry), ślinę czy śluz, powodują zakażenia.

Antyseptyka jest to dziedzina dezynfekcji zajmująca się rugowaniem, zabijaniem mikroorganizmów na powierzchni skóry. Można wyróżnić trzy poziomy antyseptyki, w zależności od tego jakiego rodzaju antyseptyk został użyty:

  • mycie higieniczne rąk zwykłym mydłem - sanityzacja (większość mikrobów zostaje wypłukana),

  • mycie rąk płynem lub mydłem antybakteryjnym – produkt kosmetyczny (skład, działanie mydła producent deklaruje, bez konieczności wykazania skuteczności),

  • mycie i dezynfekcja rąk mydłem dezynfekującym (biobójczym) – pełnoprawna, przetestowana i w pełni skuteczna antyseptyka.

Zwykłe mydło do mycia higienicznego rąk zawiera – oprócz dodatków kosmetycznych – związki powierzchniowo czynne. Ich cząsteczki mają budowę dwu-biegunową. Jeden biegun wchodzi w reakcję z brudem (tłuszczem), a drugi biegun wchodzi w reakcję z wodą. W ten sposób brud wraz z patogenami zostaje „pojmany” i „wypłukany” razem z wodą. Skuteczność takiego środka jest dosyć wysoka, tym nie mniej nie jest to jeszcze mydło dezynfekujące.

Antyseptyk kosmetyczny – mydło antybakteryjne

Przepisy Unii Europejskiej regulują i ujednolicają prawo we wszystkich niezbędnych dziedzinach gospodarczych. Również producentów kosmetyków obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dn. 30 listopada 2009 roku. Na jego podstawie odbywa się produkcja kosmetyków, których podstawową funkcją jest: higiena rąk, ciała, pielęgnacja, nawilżanie, oczyszczanie itp.

Jeśli na etykiecie specyfiku producenta kosmetyków widnieje napis „antybakteryjne”, to jest to funkcja wtórna i też tylko deklarowana. Dzieje się tak dlatego, ponieważ rozporządzenie 1223/2009 dotyczące kosmetyków nie obliguje ich do udowodnienia wskazanego działania.

Natomiast zgoła inne rozporządzenie reguluje produkcję profesjonalnych środków do dezynfekcji.

Mydło do dezynfekcji rąk

Konsekwencją rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 528/2012 dotyczącego środków do dezynfekcji jest ścisły reżim produkcyjny w firmach z tej branży. Obejmuje on już jakość surowców, proces technologiczny aż po jakość opakowań. Gotowy produkt – którego recepturę opracowali mikrobiolodzy – (obojętnie czy jest to płyn do dezynfekcji rąk czy mydło dezynfekujące), trafia do akredytowanego laboratorium w celu potwierdzenia spektrum działania. Pochodną tego badania jest również, określenie minimalnej ilości specyfiku (dozowanie), oraz minimalnego czasu potrzebnego do pełnej dezynfekcji. Dopiero na podstawie pozytywnych wyników testów producent może ubiegać się o pozwolenie na produkcję preparatu.

W Polsce takich pozwoleń udziela Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Mydło dezynfekujące czy płyn do dezynfekcji rąk, którym można zaufać, posiada na etykiecie nr pozwolenia i nazwę podmiotu odpowiedzialnego.

Dezynfekujące mydło w płynie podobnie jak zwykłe mydło posiada w swoim składzie związki powierzchniowo czynne, a ponadto czynnik dezynfekujący (QAV). Bakterie, grzyby i wirusy są więc nie tylko wypłukiwane, ale również inaktywowane. W rezultacie nawet nie dokładnie wypłukane patogeny, stają się nie groźne.

Instrukcja mycia i dezynfekcji rąk

Przed przystąpieniem do mycia należy zaznajomić się z dawkowaniem środka, oraz czasem mycia (kontaktu) niezbędnym do pełnej dezynfekcji. Informacje te zawiera każde mydło do dezynfekcji rąk na etykiecie. Należy również zdjąć z rąk biżuterię.

Zdjęcia dłoni pod mikroskopem pokazują największe skupiska drobnoustrojów. Tak więc technika mycia powinna uwzględniać tę wiedzę. Są to przestrzenie między palcami, obwódki paznokci, kciuki i nadgarstki.

Wymyte i spłukane dłonie należy dokładnie osuszyć najlepiej papierowym ręcznikiem jednorazowym.

Dzięki tym zabiegom ręce są czyste, zdezynfekowane i zabezpieczone na dłużej, gdyż czynnik dezynfekujący jeszcze jakiś czas pozostaje aktywny.

Manudes i LLV400 – higiena rąk - biobójcze mydła w płynie

Oba mydła w płynie to synergiczne działanie środków powierzchniowo czynnych, pozyskanych z naturalnych ekstraktów olejków kokosowych oraz ziaren słonecznika, zapewniające łagodne działanie. Dodatkowo mydło w płynie LLV400 zawiera ekstrakt z ananasa bogaty w bromelainę, zapobiegającą niepożądanym odczynom skórnym. Podobnie mydło w płynie Manudes zawiera wyciąg z aloesu.

Oba mydła w płynie to połączenie gliceryny i multi-kompleksu witaminowego AEF zapewniające nawilżanie i ochronę skóry. Formuła specyfików jest tak dobrana, że są odpowiednie dla każdej nawet najbardziej wrażliwej skóry.

Mydło w płynie LLV400 ma delikatny owocowy zapach, natomiast mydło w płynie Manudes to subtelny zapach zielonej herbaty.

Nie posiadają alergenów. Biodegradowalne zgodnie z przepisami UE.

Ich przeznaczenie to obszary o podwyższonym rygorze sanitarnym takie jak: gastronomia, przemysł spożywczy, służba zdrowia, hotelarstwo itd.

Atutem mydła w płynie Manudes (produkowane w Polsce) jest fantastyczna relacja ceny do jakości.

Najczęściej zadawane pytania:

  • Czy mydło w płynie Manudes nadaje się dla dzieci w przedszkolu i żłobku?

Zdecydowanie tak. Jest nawet polecane. Z jednej strony optymalne bezpieczeństwo mikrobiologiczne a z drugiej łagodne działanie na delikatną, wrażliwą skórę.

  • Czy alkoholowe płyny do dezynfekcji powierzchni nadają się do rąk?

Teoretycznie tak. W praktyce prędzej czy później na skórze pojawią się mikropęknięcia, a to jak wiadomo otwarta furtka do zakażeń. Płyny do dezynfekcji powierzchni nie zawierają dodatków kosmetycznych, które są niezbędne w antyseptyce.

  • Czy płyny i żele antybakteryjne zabijają „zarazki”?

Prawdopodobnie tak. Pewnie ich skuteczność się różni w zależności od tego kto, co i z czym połączył. Z pewnością ich niewątpliwą zaletą jest cena.

  • Dużo podróżuję. Chcę czuć się bezpiecznie. Czy istnieje preparat, który by jednocześnie czyścił i dezynfekował zarówno powierzchnie jak i dłonie?

Tak! Takim preparatem jest Septalkan Chusteczki. Septalkan w formie spray lub chusteczek to produkt medyczny przeznaczony do powierzchni wrażliwych na alkohole takich jak: szkło akrylowe, skóra, skaj, tworzywa sztuczne, lakiery itp. Łagodne działanie z jednej strony a z drugiej dezynfekcja na poziomie chirurgicznym.

Okulary znad maseczki mogą lśnić czystością również mikrobiologiczną. Korzystając z publicznej toalety można obejść się bez ekwilibrystyki. Po wizytach we wszystkich innych miejscach publicznych łatwo przetrzeć ręce, przed uchwyceniem kierownicy.

Nieodzowne na wczasach - szczególnie w ciepłych krajach.

  • Higiena rąk a dezynfekcja rąk – jaka jest różnica?

Higiena rąk i skóry to nawilżanie, pielęgnacja, oczyszczanie i czystość higieniczna skóry. Natomiast dezynfekcję opisują takie określenia jak spektrum biobójcze, normy biobójcze czy działanie antywirusowe.

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

wojciech@hybryda-gastro.pl

tel.731939393