- -1%
Obróbka mechanicza
Podkategorie
Kategorie
Dostępność
Marka
Waga
Cena
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
- -1%
Gastronomiczne urządzenia do obróbki mechanicznej
Dobry szef kuchni przy pomocy noża robi cuda. Nie ma się co dziwić, że praca z nożem to pierwszy krok w kucharskiej pracy. W filmie „Julie and Julia” Julia Child, w paryskiej akademii Le Cordon Bleu naukę zaczęła od szatkowania tak niebotycznej ilości cebuli, że jej mąż uciekł w popłochu z kuchni, przecierając podrażnione oczy. W tej kobiecie zaiskrzyła wtedy ogromna ambicja: wszak była amerykanką, kobietą pretendująca do zdobycia umiejętności w nauce francuskiej kuchni. Cóż, jej się udało.
Rodzaje urządzeń do obróbki mechanicznej
Dziś praca w kuchni, zwłaszcza tej profesjonalnej, w dużej mierze skupia się na automatyzacji. Skoro jest maszyna do perfekcyjnego mielenia mięsa - czemu z niej nie korzystać? Mieli mięsko doskonale, bez utraty walorów, w dodatku szybko i bezpiecznie. Podobnie jak z szatkownicami do warzyw, mikserów czy kotleciarków. Krajalnice sprawdzą się w każdej gastronomii, a obieraczki do ziemniaków ułatwią sprawę, gdy chcemy serwować frytki nie w wersji mrożonej, tylko swojej. Miksery planetarne wolnostojące to prawdziwe cuda. Dzięki nim można przygotować ciasto na chleb, bułki, pierogi, służą do ubijania białek jaj na suflety, bezy, do mieszania różnych sosów, majonezów i mieszanek z mięsa mielonego. Te od Hendi mają ogromne pojemności dzieży, mocne silniki i elektroniczną konsolę prędkości. Mają też tryb pracy pulsacyjnej i osłonę bezpieczeństwa chroniącą ręce. Narzędzia obrotowe: hak, mieszadło płaskie i rózga idealnie sprawdzą się do różnego rodzaju potraw i sposobu ich wyrabiania lub miksowania. Poszczególne modele różnią się pod względem wielkości, parametrów i ceny - dlatego bez trudu można dopasować coś do swoich potrzeb.
Bezpieczeństwo pożywienia
Niezbędne w restauracjach są także pakowarki próżniowe, nie tylko do gotowania w systemie sous-vide, ale też ułatwiając w ten sposób przechowywanie i mrożenie. Wilk do mięsa sprawdzi się nie tylko w burgerowniach czy w restauracjach, które słyną z doskonałego tatara, a kotleciarki co prawda nie wydają dźwięku typowego dla niedzielnych obiadów: czyli uklepywania kotletów młotkiem na drewnianej desce, ale jeśli chodzi o przygotowanie mięsa do smażenia - są niezawodne.
Urządzenia do obróbki mięsa
Cuttry polecane są do gastronomii, ale też do masarni. Sprzęt ten opracowany jest do szybkiego siekania grubego i drobnego, przygotowania drobnego farszu, sosów, emulsji, zawiesin, musów, rozdrabniania przypraw i ugniatania ciast. Wyposażony jest w system sterowania impulsowego, co pozwala na bardziej precyzyjne krojenie. Zaś blixery polecane są do cateringu, restauracji, szpitali, DPS, przedszkoli i żłobków. Umożliwiają miksowanie w prosty sposób potraw surowych i gotowanych o różnej konsystencji. W ofercie sklepu hybryda-gastro.pl są dostępne również urządzenia wielofunkcyjne, łączące funkcje cuttra, wilka do mięsa oraz szatkownicy. Profesjonalne obieraczki posłużą nie tyko do obierania ziemniaków, ale i buraków, marchwi i innych warzyw bulwiastych. Zaś krajalnice doskonale wyposażają sklepy z mięsem, wędlinami, a nawet, w przypadku niektórych modeli, do krojenia serów. Akcesoria do obróbki mechanicznej pomagają usprawnić pracę każdej gastronomii.