Profesjonalne frytownice niezbędne zarówno w samodzielnej restauracji, tej działającej w hotelu, jak i food trucku. Niezawodne i naprawdę trwałe. Zobacz sam.

W każdej profesjonalnej kuchni – zarówno tej znajdującej się w restauracji, jak i hotelu – przyda się frytownica gastronomiczna. Jest to profesjonalne urządzenie pozwalające na przygotowywanie wielu potraw. Wbrew temu, co wydaje się wielu laikom, frytownica nie służy tylko do smażenia frytek. Frytownica do gastronomii daje zdecydowanie więcej możliwości, a szeroki wybór urządzeń tego typu sprawia, że każdy odpowiedzialny za wyposażenie profesjonalnej kuchni znajdzie model idealnie wpisujący się w indywidualne potrzeby.

Co to jest frytownica?

Zacznijmy od tego, czym są frytownice do gastronomii. Są to profesjonalne urządzenia stworzone z myślą o smażeniu na głębokim tłuszczu. Dostępne są modele różniące się zarówno pojemnością, jak i źródłem zasilania. Bardzo dużą popularnością cieszy się frytownica na gaz, którą dzisiaj można kupić bez najmniejszych problemów. Dzisiaj to właśnie frytownica gazowa cieszy się bardzo dużą popularnością. Modelem, który warto polecić jest frytownica gazowa Fagor F-G7115. Dostępne są frytownice o niewielkiej pojemności, które poleca się małym punktom gastronomicznym, jak i naprawdę duże urządzenia, które będą niezastąpione w dużej restauracji. Ciekawą propozycją są modele wyposażone w dwie komory. Pozwalają one na przygotowywanie w tym samym czasie różnych produktów bez mieszania się ich smaków i zapachów.

Frytownica jak działa?

Frytownica do gastronomii to urządzenie, którego działanie naprawdę nie jest skomplikowane. W specjalnej komorze umieszcza się tłuszcz, który podgrzewany jest do odpowiednio wysokiej temperatury. Produkty, które mają być poddane obróbce cieplnej wkłada się do frytownicy wówczas, gdy olej jest gorący. Dzięki temu nie nasiąkają one tłuszczem, ale od razu się smażą. Pozostają wówczas chrupiące, są aromatyczne, smaczne, nie ociekają tłuszczem. W efekcie goście, którzy się na nie decydują, są naprawdę zadowoleni. Dostępne są dzisiaj różne frytownice, wśród których każdy znajdzie odpowiedni do swojego lokalu model.

Jak należy korzystać z frytownicy, aby przygotowane z jej pomocą potrawy były naprawdę smaczne?

Wiele osób jest przekonanych, że wykorzystywanie frytownicy obniża jakość potraw. Tymczasem wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby tak nie było. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby sięgać po dobrej jakości tłuszcz. Błędem popełnianym przez wielu restauratorów, którzy istotnie pogarsza jakość potraw, jest wykorzystywanie kiepskiego tłuszczu. Co ważne, sam tłuszcz najlepszych marek nie wystarczy. Należy pamiętać także o tym, aby regularnie go wymieniać. Ważną zasadą jest także przestrzeganie temperatury smażenia poszczególnych produktów. I tak w przypadku frytek najbardziej odpowiednia jest ta w przedziale 170 – 180 stopni. Jeśli frytownicę wykorzystujemy do smażenia mięsa oraz ryb, to temperatura powinna oscylować wokół 160 – 170 stopni. UWAGA: smażenie na zbyt gorącym tłuszczu prowadzi do powstawania szkodliwych substancji. Są one wynikiem zbyt szybkiego rozkładu tłuszczu. Aby potrawy przyrządzane we frytownicy były zdrowe i smaczne, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji urządzenia.

Jakie frytownice do gastronomii wybrać?

Wybór frytownic jest obecnie naprawdę ogromny. Dostępne są niewielkie modele mające pojemność trzech litrów, jak i naprawdę duże urządzenia dziesięciolitrowe. Producenci oferują frytownice różniące się także sposobem zasilania. Bardzo popularne są frytownice gazowe, o których już wspomnieliśmy. Aby można było wykorzystać je w pracy, muszą one mieć zapewniony dostęp do gazu. W grę wchodzi zarówno instalacja gazowa, jak i butla. Chętnie wykorzystują je właściciele dużych restauracji. Decydując się na frytownice gazowe, warto pamiętać o regularnej konserwacji. Dostępne są również frytownice elektryczne, które spotkać można w barach i food truckach. Ich eksploatacja nie nastręcza większych problemów, a uniwersalne zasilanie energią elektryczną sprawia, że można podłączyć je niemalże wszędzie. Odmianą frytownic elektrycznych są modele indukcyjne, których zakup wiąże się jednak z nieco większym kosztem. Dostępne w sprzedaży modele różnią się, jeśli chodzi o moc. W przypadku urządzeń stworzonych z myślą o profesjonalistach nie jest ona niższa niż 2kW.

Jak zbudowana jest typowa frytownica do gastronomii?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, frytownice są urządzeniami charakteryzującymi się naprawdę prostą budową. W każdej znajduje się moduł grzewczy, którego zadaniem jest podgrzewanie oleju do pożądanej temperatury. Tak zwana zimna strefa sprawia, że nie trzeba obawiać się przypalania się potrawy. Istotnym elementem są komory, w które wlewa się olej, a także wkłada produkty, na przykład frytki czy kotlety. Korpus wykonany z dobrej jakości materiałów chroni całość. Najlepsi producenci stawiają na korpusy nienagrzewające się, minimalizując tym samym ryzyko oparzenia.

Ile kosztuje frytownica?

Cieszące się popularnością frytownice cena których jest bardzo atrakcyjna to urządzenia usprawniające pracę w każdym lokalu gastronomicznym. Wiele osób zarządzających restauracjami obawia się zakupu frytownic, sądząc, że są one naprawdę kosztowne. Tymczasem okazuje się, że dobra frytownica wcale nie musi kosztować dużo. Wystarczy postawić na dobry sklep, który oferuje produkty znanych producentów, a jednocześnie nie winduje cen. Warto przy tym pamiętać, aby stawiać zawsze na frytownice wykonane z dobrych materiałów. To gwarancja trwałości i niezawodności.

Jak wybrać frytownicę?

Producenci prześcigają się, jeśli chodzi o kolejne modele frytownic. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że niejeden właściciel lokalu gastronomicznego może mieć problem z wyborem odpowiedniego dla siebie urządzenia. Chcąc kupić frytownice na olej, należy uwzględnić między innymi wielkość urządzenia. Zawsze powinna ona iść w parze z wielkością lokalu oraz ilością potencjalnie obsługiwanych klientów. Im więcej produktów chcemy poddawać obróbce termicznej we frytownicy, tym większy model powinniśmy wybrać. Koniecznie trzeba zastanowić się też nad rodzajem zasilania. Dla wielu osób najbardziej wygodne w użyciu są frytownice elektryczne. Jeśli jednak nie chcemy martwić się kablem podłączonym do gniazdka, warto postawić na model gazowy, który sprawdza się naprawdę świetnie. Nie wpływa to istotnie na to, jak działa frytownica (zasada działania jest taka sama), ale przekłada się na użytkowanie.

Frytownice to profesjonalne urządzenia gastronomiczne, których nie należy kojarzyć wyłącznie ze smażeniem frytek. Z ich pomocą można szybko przygotować chociażby pyszne kotlety. Szeroki wybór modeli różniących się zarówno mocą, pojemnością, jak i źródłem zasilania sprawia, że każdy odpowiedzialny za wyposażenie restauracji bez problemu znajdzie frytownicę idealnie wpisującą się w charakter i potrzeby lokalu.