Na barkach gospodarzy czy też najemców przestrzeni biurowej spoczywa zapewnienie dobrych i bezpiecznych warunków pracy oraz obsługi klientów. Czystość, higiena, wentylacja czy akustyka pomieszczeń to tylko niektóre z aspektów przyjaznego biura. Wirus Sars-Cov-2, który jako pierwszy przebił się do cywilizacji zachodniej na większą skalę, wymusił dodatkowe procedury bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Nie ma znaczenia, czy dezynfekcja biura to domena firmy zewnętrznej czy własnego personelu. To pracodawca jest bezpośrednio zainteresowany dobrym funkcjonowaniem firmy czy instytucji oraz zdrowiem pracowników.

Jakie profesjonalne środki czystości i dezynfekcji są szczególnie predestynowane do zastosowania w celu zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa w biurze?

Profesjonalna dezynfekcja rąk

Obok zakażeń metodą kropelkową, transmisja patogenów z dłoni do organizmu poprzez śluz (oczy, ślina czy wydzielina z nosa) należy do najczęstszych źródeł infekcji. Najbardziej oczywistą metodą zapobiegawczą jest higiena i dezynfekcja dłoni. Przy wejściu na teren firmy czy w toalecie są wystawione żele lub płyny do dezynfekcji rąk. To dobra dezynfekcja wszędzie tam, gdzie nie ma wody. Tam gdzie jest woda, najlepszym rozwiązaniem są mydła, które oprócz wypłukiwania mikrobów, potrafią je zabić.

Mydła dezynfekujące

Bez zmiany nawyków higienicznych w toalecie czy pomieszczeniu socjalnym załoga chętnie skorzysta z mydła inaktywującego bakterie, drożdżaki i wirusy, jeśli obejdzie się bez konsekwencji dla nawet najbardziej delikatnej skóry.

Jak odróżnić mydło profesjonalne od zwykłego?

Producentem takiego mydła jest firma z wieloletnim doświadczeniem, dostarczająca środki do mycia i dezynfekcji między innymi dla szpitali. Cecha szczególna tych produktów to umieszczone na etykiecie nr pozwolenia na obrót produktem biobójczym i wymieniony z nazwy podmiot odpowiedzialny.

Przykłady mydeł wysokiej dezynfekcji:

  • Manudes – pojemności: 0,5L, 1,1L i 5L,

  • LLVM 400 – pojemności: 0,5L i 5L.

Żele i płyny do dezynfekcji rąk

Dla bezpieczeństwa wchodzących pracowników jak i klientów należy korzystać z alkoholowych żeli i płynów. Podobnie jak w przypadku powyższych mydeł, należy zwrócić uwagę na treść etykiety.

Przykłady żeli i płynów wysokiej dezynfekcji:

Jak dezynfekować pomieszczenia biurowe?

Profesjonalne środki czystości i dezynfekcji to dwa w jednym. Absolutnie nie ma potrzeby, żeby osobno myć i osobno dezynfekować powierzchnie. Zachodzi proces równoczesny.

Dezynfekcja biura w firmie czy urzędzie ma na celu zabezpieczenie powierzchni przed transmisją chorobotwórczych patogenów w relacji pracownik – pracownik, pracownik – petent oraz petent – petent. To ryzyko wymusza, by dezynfekcja biura odbywała się w dwóch etapach:

Dezynfekcja biura po godzinach urzędowania

Mycie, dezynfekcja biura i wszystkich innych pomieszczeń po zakończonej pracy odbywa się w jednym procesie. Wymyciu i dezynfekcji podlegają wszystkie powierzchnie przeznaczone do mycia codziennego.

Profesjonalne środki myjące i dezynfekujące w jednym to rozwiązanie, które pozwala oszczędzać czas i pieniądze. W odróżnieniu od chemii gospodarstwa domowego są dedykowane obiektom o wzmożonym ruchu i podwyższonym reżimie sanitarnym. Profesjonalne środki czystości zapewniają skuteczność w obu aspektach. Stosuje się je zarówno do mycia ręcznego jak i maszynowego.

Dezynfekcja biura w trakcie pracy

W celu zminimalizowania ryzyka zakażeń między pracownikami, należy wytypować powierzchnie wspólnego użytkowania i zadbać o nie w szczególny sposób. Są to drukarki, ekspresy do kawy, blaty, stoły, krzesła, elementy dotykowe w toalecie, włączniki, klamki itp. Pracownicy powinni mieć dostęp do profesjonalnych środków czystości w celu utrzymania czystości higienicznej i mikrobiologicznej. Zasada utrzymania czystości powinna być równocześnie obowiązkiem jak i przywilejem „jestem bezpieczny i nie stanowię zagrożenia”.

Przestrzenie przebywania osób z zewnątrz również podlegają utrzymaniu czystości powierzchni dotykowych w trakcie godzin pracy. Tu również sprawdzą się profesjonalne środki czystości - dwa w jednym. Należy mieć na uwadze, że powierzchnie dotykane przez pracowników i petentów częściowo się pokrywają.

Profesjonalne środki czystości dla firm sprzątających biura

W zależności od rodzaju zabrudzeń, rodzaju powierzchni oraz częstotliwości dotykania można dobrać odpowiedni środek, który zapewni higienę i bezpieczeństwo mikrobiologiczne w konkretnych miejscach.

Profesjonalne środki czystości do różnych rodzajów zabrudzeń

Inne rodzaje zabrudzeń występują w pomieszczeniu socjalnym czy wydawce posiłków, inne w łazience i jeszcze inne w strefie czystej takiej jak biura. Czy można równie skutecznie jednym środkiem zapewnić czystość, higienę i bezpieczeństwo?

Każdy środek czyszczący posiada wysokie właściwości myjące dzięki związkom powierzchniowo czynnym. Jednak dopiero ich ph decyduje o sprzyjającym środowisku do rozpuszczania konkretnych zabrudzeń.

Oto przykłady skutecznych środków myjących do poszczególnych rodzajów zabrudzeń:

  1. Powierzchnie obciążone tłuszczami i białkami.

  • Sod 390 – zasadowy koncentrat do odtłuszczania i dezynfekcji dużych powierzchni w tym podłóg,

  • Sod 390 PAE – lekko zasadowy, gotowy do użycia odtłuszczacz spełniający normę biobójczą EN- 16777.

  1. Powierzchnie obciążone osadami wapiennymi, kosmetykami.

  • NDDA 400 – kwaśny koncentrat do mycia i dezynfekcji dużych powierzchni i podłóg,

  • NDSJ 400 – kwaśny, gotowy do użycia preparat spełniający między innymi normę biobójczą EN – 14476.

  1. Lekkie zabrudzenia, kurz (ciągi komunikacyjne, biura, sale konferencyjne).

  • R- 60 DDS – neutralny koncentrat (mycie, dezynfekcja, dezodoryzacja) dużych powierzchni w tym podłóg.

Profesjonalne środki czystości do różnych rodzajów powierzchni

A oto i specjalistyczna grupa produktów do pozostałych powierzchni:

  1. Szyby, szkło i powierzchnie błyszczące.

  • R- 50 NVP – neutralny koncentrat,

  • LVSM 600 – neutralny, ekologiczny gotowy do użycia środek.

  1. Powierzchnie wrażliwe na alkohol (tworzywa sztuczne, szkło akrylowe, lakiery, guma, skóra, skaj).

  1. Wykładziny dywanowe i tapicerki.

  • MOC IE Stikine – zasadowy preparat do prania i dezodoryzacji

Profesjonalne środki czystości do powierzchni dotykowych

  • Surfalkan SH – lekko kwaśny, uniwersalny specyfik myjąco – dezynfekujący do powierzchni wysokiego ryzyka zakażeniem.

Zapraszamy do współpracy.

Chętnie odpowiemy na pytania.

wojciech@hybryda-gastro.pl

tel.731939393