W przedszkolach a w szczególności w szkołach jest sporo dużych przestrzeni do utrzymania w czystości higienicznej. To wiąże się z pokaźnymi kosztami na środki czystości w skali roku. Jak wydatnie obniżyć koszty sprzątania, jednocześnie podnosząc poziom higieny i bezpieczeństwa mikrobiologicznego? W tym tekście – 5 minut czytania – wykażemy Państwu możliwości, jakie daje stosowanie profesjonalnych środków czystości w zakresie oszczędności jak i skuteczności.

Sprzątanie w szkole: profesjonalne środki czystości a produkty dla gospodarstw domowych

  1. Środki czystości gospodarstwa domowego są dedykowane - jak sama nazwa wskazuje - gospodarstwom domowym, które to domostwa cechują się:

  • niskim poziomem zabrudzeń z uwagi na zwykle tylko kilku domowników,

  • niskim poziomem zagrożeń mikrobiologicznych z uwagi na stale tych samych domowników.

  1. Profesjonalne środki czystości są dedykowane obiektom użyteczności publicznej, które cechuje:

  • wysoki poziom zabrudzeń z uwagi na duży ruch osób,

  • wysoki poziom zagrożeń mikrobiologicznych z uwagi na wysoką wymienność osób.

Odpowiednio dobrane środki do konkretnych zabrudzeń są skuteczne bez konieczności szorowania (szorowanie grozi zdarciem powłok zabezpieczających i trwałym uszkodzeniem powierzchni).

Precyzyjnie dobrane związki powierzchniowo czynne, czwartorzędowe związki amoniowe oraz pH specyfiku, gwarantują rozpuszczenie zabrudzeń takich jak białka, tłuszcze lub osady wapienne, kamień mineralny i moczowy czy też mydliny. Technika mycia zdecyduje, czy rozpuszczone zabrudzenia zostaną skutecznie zebrane czy też nie. Ale o tym później.

Działanie profesjonalnych środków czystości nie ogranicza się do skutecznego mycia powierzchni. Ich druga funkcjonalność to tworzenie skrajnie niekorzystnego środowiska dla rozwoju drobnoustrojów w tym - dezynfekcja powierzchni. O parametrach profesjonalnego środka dowiecie się Państwo z dokumentacji czyli specyfikacji i karty charakterystyki.

Ostatnia ogólna informacja dotyczy ekonomii. Kompleksowy zestaw profesjonalnych środków dla szkół i przedszkoli posiada wspólną cechę: są to superkoncentraty wyposażone w narzędzia do bezstratnego i precyzyjnego rozcieńczania. Dodatkowo na etykietach widnieje graficzna instrukcja obsługi, czytelna nawet dla obcokrajowców. Koszt skutecznych roztworów poszczególnych koncentratów – będzie miłą niespodzianką. Dzięki nim mycie powierzchni oraz dezynfekcja w szkole i przedszkolu są możliwe do wykonania skutecznie, szybko i tanio.

Techniki mycia środkami profesjonalnymi

Z doświadczenia naszych przedstawicieli handlowych wynika, że niebagatelny wpływ na chemiczne środki czystości, które są wybierane do zastosowania w ogóle w obiektach użyteczności publicznej – ma personel sprzątający. Nasuwa się pytanie, czy w szczególności w pandemicznych czasach można zdać się na preferencje nie zawsze świadomego personelu, który za nic nie odpowiada?

Z drugiej strony trudno się dziwić personelowi, bo każdy woli pracować środkami, które zna z zastosowań w domu. Jaką metodę wybrać, by sprzątanie w szkole było naprawdę skuteczne?

Profesjonalne środki do mycia i dezynfekcji powierzchni są przeznaczone do mycia maszynowego jak i ręcznego. W tym pierwszym przypadku skuteczne mycie i zbieranie rozpuszczonych zabrudzeń wykonuje maszyna. Niestety w przypadku mycia ręcznego zebranie rozpuszczonych zabrudzeń jest trudniejsze i wymaga określonej procedury.

  1. Mycie ręczne dużych powierzchni z użyciem jednego wiadra.

Na czysty mocno wilgotny płaski mop nałożyć roztwór środka myjącego za pomocą spryskiwacza. Rozprowadzić na sporej powierzchni. Po kilkudziesięciu sekundach zabrudzenia zostaną rozpuszczone. W celu zebrania brudu i nadmiaru wilgoci należy wypłukać nakładkę mopa w czystej, często zmienianej wodzie a następnie usunąć maksymalnie dużo wilgoci z mopa. Czystym lekko wilgotnym mopem należy zebrać rozpuszczone zabrudzenia, pamiętając o częstym płukaniu nakładki mopa w czystej wodzie.

  1. Mycie ręczne dużych powierzchni z użyciem dwóch wiader na wózku serwisowym.

Wiaderko nr1 bezpośrednio pod praską napełnić do połowy czystą wodą. We wiaderku nr2 sporządzić roztwór koncentratu z wodą zgodnie ze specyfikacją (może być zimna). Zanurzyć czysty mop w roztworze, a następnie lekko wycisnąć za pomocą praski nad wiadrem nr1. Rozprowadzić roztwór na mytej powierzchni podobnie jak w przypadku metody z jednym wiadrem. Po kilkudziesięciu sekundach wypłukać mop we wiaderku nr1, wycisnąć maksymalnie, i przystąpić do zbierania rozpuszczonych zabrudzeń i nadmiaru wilgoci. Wszystkie operacje należy wykonywać we wiadrze nr1. W rezultacie woda we wiaderku nr1 będzie coraz brudniejsza i będzie podlegała częstej wymianie. Roztwór myjący we wiadrze nr2 pozostanie czysty aż do całkowitego wyczerpania.

Obie metody przy sukcesywnym zbieraniu zabrudzeń zapewnią wysoki poziom skutecznego mycia oraz niskie zużycie chemicznego koncentratu.

Profesjonalne środki do dezynfekcji powierzchni oraz mycia i dezynfekcji w jednym procesie

Dezynfekcję powierzchni można przeprowadzić na dwa sposoby. Z użyciem środka dezynfekcyjnego na bazie alkoholu, ale wtedy należy pamiętać o wcześniejszym wymyciu detergentem i osuszeniu powierzchni, lub stosując profesjonalny koncentrat do mycia i dezynfekcji równoczesnej. Wydaje się, że oszczędność czasu i pieniędzy oraz skuteczność przemawia za drugim rozwiązaniem.

Mycie i dezynfekcja w szkole i przedszkolu

Jak ogólnie wiadomo, skuteczność środków do dezynfekcji wobec patogenów to przedział od 60 do 80% alkoholu, gdzie wypełniaczem (20-40%) musi być woda, która jest również niezbędna do prawidłowego procesu dezynfekcji. Ani alkohole ani woda nie absorbuje brudu, i dlatego by dezynfekcja była skuteczna, powierzchnię należy uprzednio wymyć. Co więcej przed nałożeniem środka dezynfekcyjnego opartego o alkohol należy upewnić się, czy powierzchnia jest zupełnie sucha. W przeciwnym razie może dojść do rozcieńczania alkoholu poniżej 60%, co obniży skuteczność dezynfekcji. Ze względów praktycznych takie środki najczęściej stosuje się w kuchni (deski, blaty, noże, powierzchnie robocze urządzeń etc.). Przykłady środków do dezynfekcji alkoholowej:

Wyżej jak również wszystkie poniżej wymienione preparaty posiadają pełną dokumentację oraz zezwolenie na obrót produktem biobójczym (patrz etykieta). Z racji tego, że nie posiadają dodatków kosmetycznych (bo nie mogą) nie nadają się do dezynfekcji skóry.

Profesjonalne środki do mycia powierzchni można podzielić na koncentraty i gotowe do użycia. Część z nich ma dodatkową funkcjonalność, a mianowicie dezynfekcję potwierdzoną testami akredytowanych laboratoriów. Cechą charakterystyczną przetestowanych specyfików są normy biobójcze np. EN- 14476 oznacza sprawdzoną i potwierdzoną inaktywację konkretnych wirusów w określonym czasie.

Do dużych powierzchni świetnie nadają się koncentraty o skrajnym pH. Skrajne pH gwarantuje skuteczność w rozpuszczaniu zabrudzeń charakterystycznych dla kuchni (tłuszcze, białka) – środki zasadowe, lub dla łazienek (osady wapienne, mydliny) - środki kwaśne. Natomiast środki o neutralnym pH - będą w zupełności wystarczające i wskazane w strefie czystej np. klasy, szatnie, hale sportowe, ciągi komunikacyjne, biura itp.

Stosownie do potrzeb można zastosować koncentraty z dezynfekcją lub bez. Praktycznie nie ma różnicy w cenie.

Jest również linia produktów opartych wyłącznie o surowce pochodzenia roślinnego z europejskimi certyfikatami Ecolabel i Ecocert. Jeszcze inna linia produktów oparta jest o działanie enzymów. A obie gamy produktów stanowią alternatywę dla środków stricte chemicznych.

W tym rozdziale skoncentrujemy się na profesjonalnych środkach do mycia oraz mycia i dezynfekcji w jednym procesie. Wyczerpujący opis środków ekologicznych wymaga odrębnego artykułu.

dezynfekcja

dezynfekcja

Profesjonalne skoncentrowane środki do mycia dużych powierzchni i ich ceny za pojemność 0,75L roztworu gotowego do użycia

  • R- 20 – zasadowy koncentrat do usuwania białek i tłuszczy w kuchni i na stołówce oraz mycia generalnego – 0,08 zł

  • R- 40 – kwaśny, zapachowy koncentrat do usuwania osadów wapiennych, moczowych, jak również mydlin – 0,50zł

  • R- 10 – neutralny koncentrat do mycia podłóg zabezpieczonych i nie zabezpieczonych emulsjami w strefie czystej - 0,16zł

  • R- 50 NVP – neutralny koncentrat do powierzchni błyszczących, szyb, luster i nowoczesnych tworzyw sztucznych – 1,09 zł.

Profesjonalne skoncentrowane środki do mycia i dezynfekcji równoczesnej dużych powierzchni z cenami za 0,75L roztworu gotowego do użycia

  • L- 40 – zasadowy koncentrat do usuwania białek i tłuszczy w kuchni i na stołówce – 0,97zł

  • NDDA 400 – kwaśny koncentrat do usuwania usuwania osadów wapiennych, moczowych i mydlin – 0,23zł

  • R- 60 – neutralny koncentrat do strefy czystej – 0,55zł

Profesjonalne, gotowe do użycia preparaty do usuwania uporczywych zabrudzeń

  • NDP – zasadowy preparat do usuwania zabrudzeń z tuszu, mazaków, kresek po obuwiu lub gumowych kółek na podłodze – 19,73zł / 0,75L netto

  • Gelo WC – kwaśny preparat bardzo skuteczny nadający połysk powierzchniom, do usuwania osadów wapiennych i innych zabrudzeń w przestrzeniach łazienkowych – 12,83 / 1L netto

Profesjonalne, gotowe do użycia środki do mycia i dezynfekcji w jednym procesie oraz ich ceny brutto

  • Sod 390 PAE – lekko zasadowy preparat do mycia i dezynfekcji którego największą zaletą jest maksymalne spektrum biobójcze, obejmujące normę biobójczą EN- 16777 czyli inaktywację wirusów osłonkowych (w tym coronavirus) w warunkach oddziału covid-19 – cena 30,36zł / 0,75L

  • Surfalkan SH – lekko kwaśny, gotowy do użycia preparat do usuwania osadów w strefie mokrej o pełnym spektrum biobójczym – 38,72zł / 0,75L

  • Septalkan Spray - neutralny preparat medyczny szczególnie dedykowany powierzchniom wrażliwym na alkohole i alkalia (tworzywa sztuczne, akryl i szkło akrylowe, skaj i skóra, guma, lakiery; biodegradowalny – 37,82zł / 0,75L brutto

  • Septalkan Chusteczki – opis jak wyżej – cena 49,04zł / 100szt.

Profesjonalne środki myjące i dezynfekujące stanowią pierwszy wybór w obiektach użyteczności publicznej w tym w szkołach i przedszkolach.

Najczęściej zadawane pytania i występujące problemy

1. Po wyschnięciu podłogi pozostały lśniące, śliskie zamazy.

Mogą być dwa powody. Pierwszy to przedozowany koncentrat, a drugi to nie dokładne zebranie rozpuszczonych zabrudzeń (tłuszczy).

2. Czy można zmieszać dwa koncentraty, żeby lepiej myło?

Mieszanie mocno stężonych środków jak również o odmiennych pH doprowadzi do niepożądanej reakcji chemicznej.

Profesjonalna chemia jest przeznaczona do użytku profesjonalnego. Dlatego należy ściśle stosować się do specyfikacji, których kopie powinne znajdować się w pomieszczeniu personelu.

3. Wymyłam starannie podłogę, a po wyschnięciu była lepka.

To klasyczny objaw przedozowania koncentratu szczególnie zawierającego ekstrakty zapachowe. Producent podał w widełkach dozowanie koncentratu np. 0,25 – 0,50 ml/10L wody i należy się tego trzymać. Rozwiązanie problemu to przemywanie wodą i zbieranie czystym mopem.

4. Do tej pory myliśmy zwykłymi środkami i było dobrze. Teraz wymyta waszym środkiem podłoga wygląda koszmarnie, został tłusty nalot.

Bywają okoliczności kiedy proces mycia i zbierania zabrudzeń należy powtórzyć. Trzeba mieć świadomość, że profesjonalny, mocny środek rozpuszcza również stare zabrudzenia. Podłoga będzie wyglądała jak nowa po naprzemiennym rozpuszczaniu i zbieraniu zalegających zabrudzeń.

5. Nasze płytki po kilku wymyciach wyglądają lepiej, tylko te fugi dalej są ciemne.

Co pewien czas należy powierzchnie poddać generalnemu myciu. Z fugami (szczególnie wklęsłymi) jest taki kłopot, że zbierają się tam mydliny, osad wapienny i brud. Mycie generalne powinno polegać na delikatnym przeszorowaniu kwaśnym środkiem fug w pierwszej kolejności. Fugi będą wyglądały lepiej, jednak będą miejsca ciemniejsze a to dlatego, że w odróżnieniu od płytek fugi nie posiadają powłoki ochronnej, i są podatne na bezpowrotne wchłanianie zabrudzeń.

6. Nasze szyby w dalszym ciągu trzeba intensywnie przecierać na sucho, żeby uniknąć zmatowienia.

W procesie mycia istotna jest jakość środka myjącego ale też parametry wody w której rozcieńcza się koncentrat. Im większa ilość minerałów w wodzie „z kranu” tym więcej zmatowień. Odwrotnie od walorów dobrej wody do picia - wysoko zmineralizowana woda stanowi problem dla mycia ręcznego jak i maszynowego. Wszędzie tam gdzie woda z sieci jest twarda (wysoko zmineralizowana) stosuje się urządzenia zmiękczające wodę (usuwanie wapnia i magnezu) dla uniknięcia zakamieniania urządzeń i wyższej jakości mycia. Tzw. miękka woda zastosowana do rozcieńczania koncentratu ułatwi i skróci proces mycia również szyb.

Przyjęło się traktować sprzątanie w szkole, przedszkolu ale i wszędzie indziej jako usuwanie widocznych zabrudzeń. Epidemia Sars-cov-2 przypomniała, że istotą sprzątania jest usuwanie tego, czego nie widać gołym okiem czyli chorobotwórczych patogenów. Profesjonalne środki czystości są właśnie do tego predestynowane. Wszystkie proponowane Państwu środki są bezpieczne dla dzieci, jak również powierzchni - w tym mających bezpośredni kontakt z żywnością.

Zapraszamy do współpracy.

wojciech@hybryda-gastro.pl

tel.731939393