Wysokie standardy higieny i bezpieczeństwa mikrobiologicznego w placówkach takich jak przedszkola i żłobki są warunkiem sine qua non dla bezpieczeństwa dzieci i personelu. Jakie środki, metody i procedury powinny znaleźć zastosowanie, by to osiągnąć? Czy przeprowadzenie dezynfekcji środkami chemicznymi na bazie alkoholu, ozonatorami lub lampami UV zagwarantuje również higienę pomieszczeń?

Żeby odpowiedzieć na te pytania, należy wyjaśnić kilka pojęć.

Dezynfekcja – jest składową szerszego pojęcia jakim jest DEKONTAMINACJA. Dekontaminacja dzieli się na następujące etapy:

  • sanityzacja – usuwanie większości drobnoustrojów; metody: mycie, pranie, odkurzanie,

  • dezynfekcja – usuwanie bakterii i grzybów (pozostają niektóre wirusy); metody: mycie chemicznymi środkami do dezynfekcji niskiego stopnia,

  • dezynfekcja wysokiego stopnia – usuwanie bakterii, grzybów i wirusów (pozostają niektóre formy przetrwalnikowe); metody: chemiczna, ozonowanie, naświetlanie UV,

  • sterylizacja – usuwanie wszystkich patogenów ożywionych i nieożywionych oraz form przetrwalnikowych; metoda termiczna.

Składową dekontaminacji jest też antyseptyka, która dotyczy dezynfekcji skóry.

Dobra Praktyka Higieniczna – usuwanie z powierzchni albo ze skóry - białek i innych zabrudzeń, które stanowią zarówno pożywkę jak i schronienie dla mikrobów.

W związku z tym, że zabrudzenia stanowią pokarm i azyl dla chorobotwórczych patogenów, to by wykonać skuteczną dekontaminację (potocznie: dezynfekcję), należy w pierwszej kolejności usunąć białka i inne zabrudzenia.

Teraz już wyraźnie widać, że higiena (sanityzacja) i dezynfekcja to etapy tego samego procesu czyli dekontaminacji. Tak samo jak ranę najpierw się przemywa, później dezynfekuje a na końcu nakłada sterylny opatrunek, tak samo optymalna dekontaminacja powierzchni (dezynfekcja) wymaga co najmniej dwóch etapów: sanityzacja oraz dezynfekcja wysokiego stopnia.

Czy bywają drogi na skróty?

Tak. Wszędzie tam gdzie nie ma wody, jedynym środkiem a raczej półśrodkiem do antyseptyki są żele i płyny alkoholowe. Dlaczego półśrodkiem? Dlatego że ani alkohol (60-80%) ani woda (40-20%) nie rozpuszcza sukcesywnie białek i innych zabrudzeń. Jednak nie jest to błąd w sztuce. Dezynfekcja bez sanityzacji to w tym wypadku jedyne choć doraźne rozwiązanie.

Należy pamiętać, że w pełni skuteczna dekontaminacja z użyciem środków chemicznych na bazie alkoholu, naświetlanie czy ozonowanie - to proces wieloetapowy.

Doszliśmy do momentu, kiedy należy zadać kluczowe pytanie: czy istnieją środki do równoczesnej sanityzacji (dobra praktyka higieniczna) jak i dezynfekcji wysokiego stopnia?

Odpowiedź brzmi tak! I jest to dobra wiadomość, bo oznacza oszczędność czasu, pieniędzy oraz uproszczenie procedur.

Środki do sanityzacji i dezynfekcji wysokiego stopnia w jednym procesie są oparte o czwartorzędowe związki amoniowe (QAV), których kombinacja użyta zarówno w roli detergentu jak i dezynfektanta, zapewnia wysoki poziom higieny i bezpieczeństwa mikrobiologicznego.

Dalsza część poradnika przybliży Państwu środki, metody i procedury dedykowane poszczególnym powierzchniom, pomieszczeniom i zabrudzeniom charakterystycznym dla przedszkoli i żłobków.

Antyseptyka (dezynfekcja dłoni)

Jak wynika z powyższego tekstu, mycie rąk to podstawowy element higieny dłoni. Dobrze kiedy używa się do tego środka, który nie tylko wypłukuje ale również inaktywuje chorobotwórcze patogeny. Oznacza to wtedy sanityzację i dezynfekcję (antyseptykę) wysokiego stopnia. Czym charakteryzują się takie środki – w tym przypadku mydło?

Dla udokumentowania skutecznego rozpuszczania i wypłukiwania brudu oraz inaktywacji zarazków, wszystkie nasze środki do rąk jak i powierzchni są opisane normami biobójczymi (np. EN- 14476); posiadają numer pozwolenia wydany przez adekwatny państwowy organ, oraz dysponują Specyfikacją i Kartą Charakterystyki.

Inne środki do rąk czy do powierzchni bez w/w cech nie dają rękojmi skutecznego działania i dlatego nie mogą być honorowane przez organa kontroli.

Przykłady środków do rąk z pozwoleniem i dokumentacją - akceptowalne w warunkach audytu:

  • Manudes – delikatne mydło do skóry bardzo wrażliwej szczególnie polecane do stosowania w przedszkolach i żłobkach. Zakres działania: bakterie, grzyby i wirusy,

  • Handes Plus – żel alkoholowy do dezynfekcji dłoni bez użycia wody - z szeroką paletą środków kosmetycznych niwelujących uczulenia.

Dysponując powyższymi środkami, wprowadzając metody i procedury wynikające ze specyfikacji, antyseptyka dłoni dzieci, personelu czy rodziców będzie na najwyższym poziomie.

Procedura dezynfekcji w przedszkolu i żłobku. Duże powierzchnie

Profesjonalne środki do dezynfekcji dla przedszkoli i żłobków cechuje dbałość o higienę i bezpieczeństwo mikrobiologiczne, a z drugiej strony nie zawierają szkodliwych substancji, o czym informuje specyfikacja produktu. Ponadto preparaty oparte wyłącznie o produkty pochodzenia roślinnego posiadają europejskie certyfikaty Ecolabel i Ecocert.

Duże powierzchnie to podłogi, wykładziny, dywany, ściany czy lamperie. Jednak inne rodzaje zabrudzeń dominują w kuchni, inne w łazienkach a jeszcze inne w salach przebywania dzieci. Dlatego środki do dezynfekcji w przedszkolu i żłobku powinny być tak dobrane, by to uwzględniać.

W kuchni i okolicach sprawdzą się preparaty o podwyższonym pH, gdyż dominujące zabrudzenia to tłuszcze i białka. W strefie mokrej do usuwania kamienia, rdzy czy mydlin idealne będą preparaty o obniżonym pH. Natomiast w strefie czystej i wszędzie tam, gdzie przebywają dzieci, zdecydowanie należy używać preparatów o neutralnym pH.

Kolejna dobra wiadomość dotyczy ekonomii i ekologii. Środki do dezynfekcji przedszkola i żłobka dedykowane dużym powierzchniom, a wymienione poniżej - to koncentraty.

Oto kompleksowa propozycja środków do mycia i dezynfekcji w jednym procesie:

Dezynfekcja w przedszkolu i żłobku powierzchni kuchennych

  • L – 40 – uniwersalny odtłuszczacz, ekologiczny, nie powodujący uczuleń i podrażnień skóry,

  • DMS 600 – produkt gotowy do użycia z certyfikatem Ecolabel do usuwania przypalonych tłuszczy,

  • L – 300 – gotowy do użycia środek do dezynfekcji bez spłukiwania,

  • DPC 600 – odkamieniacz z certyfikatem Ecolabel,

  • L – 90 – ekologiczny płyn do ręcznego mycia naczyń,

  • LLV 100 – płyn myjący do zmywarek z certyfikatem Ecolabel,

  • L – 30 – nabłyszczacz do zmywarek.

Dezynfekcja toalet w przedszkolu i żłobku

  • NDSJ 400 – uniwersalny środek do wszystkich powierzchni,

  • GD 600 – preparat gotowy do użycia z certyfikatem Ecolabel do muszli klozetowych i odkamieniania armatury, umywalek itp.

Dezynfekcja sal w przedszkolu i żłobku, strefa czysta

  • R – 60 – mycie, dezynfekcja i dezodoryzacja w jednym, podłogi i powierzchnie ponadpodłogowe,

  • LVSM 600 – gotowy do użycia z certyfikatem Ecolabel środek do szyb, luster i powierzchni błyszczących.

Nasze środki gwarantują rozwiązanie każdego problemu. Zachęcamy do przejrzenia bardziej szczegółowej oferty bądź konsultację telefoniczną lub drogą mailową.

Dezynfekcja dywanów w przedszkolu i żłobku

Wysoki poziom higieny i bezpieczeństwa mikrobiologicznego w przypadku dywanów i wykładzin dywanowych nie jest rzeczą prostą. Struktura takich materiałów jest sprzyjająca dla zasiedlenia i namnażania się drobnoustrojów, a dodatkowo - z tego samego powodu - skuteczne utrzymanie czystości nastręcza nie lada problemów. Jest niezmiernie ważne, by nie wykonywać żadnych czynności, przed zaznajomieniem się ze specyfikacją producenta dywanu. Jeśli nie ma przeciwwskazań to optymalnym środkiem chemicznym, jest koncentrat do tekstyliów rozpuszczający roztocza i resztki owadów:

  • MOC IE Stikine – zasadowy, zapachowy preparat do prania dywanów.

Istotne: środki o skrajnych pH – w tym wypadku zasadowe – stanowią niekorzystne warunki do rozwoju mikrobów.

Dezynfekcja detali w przedszkolach i żłobkach

Według Światowej Organizacji Zdrowia powierzchnie dotykowe wymagają szczególnej pieczołowitości, ponieważ właśnie tam istnieje najwyższe ryzyko przeniesienia chorobotwórczego patogenu. W tych miejscach należy bezwzględnie zastosować preparaty do dezynfekcji wysokiego stopnia. Będzie idealnie jeśli taki środek, został przetestowany w warunkach oddziału covid – 19. Takim środkiem jest Sod 390 PAE.

Preparat ten inaktywuje wszystkie bakterie, grzyby i wirusy w warunkach obciążonych białkami - co w odróżnieniu od innych środków - potwierdza badaniem i werdyktem akredytowane laboratorium, i opisuje normą EN – 16777. Norma ta widnieje na etykiecie i w specyfikacji produktu.

  • Sod 390 PAE – uniwersalny, gotowy do użycia środek myjąco – dezynfekcyjny inaktywujący wszystkie patogeny ożywione i nieożywione oraz niektóre formy przetrwalnikowe.

Środki na rynku z potwierdzonym pełnym spektrum biobójczym w warunkach rzeczywistych – w odróżnieniu od warunków umownych – stanowią ułamek procenta.

Procedura mycia i dezynfekcji zabawek w przedszkolu i żłobku

Żeby skutecznie i nie degradując powierzchni zabawek, myć i dezynfekować, potrzebna jest instrukcja mycia i dezynfekcji zabawek, która będzie uwzględniała materiały, z których zostały wykonane zabawki. I tak:

  • zabawki z tworzyw sztucznych (plastik), akrylu, szkła akrylowego, gumy, skaju, skóry czy też z powierzchniami lakierowanymi - są szczególnie narażone na niekorzystne działanie alkoholi,

  • drewniane zabawki - wymagają procedury z ograniczoną ilością wody oraz łagodnego detergentu jak i dezynfektanta.

Dezynfekcja zabawek w przedszkolu - jak często, metody i profesjonalne środki:

  • NDSJ 400 – sporządzić jedno procentowy roztwór, zanurzyć plastikowe klocki i inne zabawki nadające się do kąpieli wodnej na piętnaście minut; po upływie tego czasu zajdzie dezynfekcja wysokiego stopnia, czynność należy wykonać co najmniej raz dziennie,

  • Septalkan – medyczny, gotowy do użycia specyfik w formie spray lub chusteczek do powierzchni wyjątkowo wrażliwych; czyścić drewniane zabawki a po 5-ciu minutach nastąpi pełna dezynfekcja; czynność wykonać co najmniej raz dziennie.

Dezynfekcja nocników w żłobku

Środki do dezynfekcji w żłobku dedykowane nocnikom powinny uwzględniać również konieczność rozpuszczania kamienia moczowego. Przykładem środka spełniającego wszystkie kryteria a więc: mycie, odkamienianie i dezynfekcja wysokiego stopnia jest:

Pytania i odpowiedzi

  1. Czy zwykłe mydło gwarantuje higienę?

Tak. Zwykłe mydło zapewnia sanityzację, a więc pierwszy etap dekontaminacji. By przeprowadzić dezynfekcję wysokiego stopnia należy na wymyte i wysuszone dłonie nałożyć profesjonalny żel.

    1. Dlaczego niektóre płyny cuchną?

Żele i płyny do dezynfekcji rąk oparte o alkohole mają charakterystyczny, szybko ulatniający zapach. Być może mieliście Państwo kontakt z płynem opartym o aldehydy.

3. Czy kuchenny płyn do dezynfekcji nadaje się do dezynfekcji rąk?

Kuchenny płyn do szybkiej dezynfekcji „bez spłukiwania” nie posiada dodatków kosmetycznych takich jak gliceryna, aloes, kompleksy witamin etc. W związku z tym stosowanie go do rąk, spowoduje w końcu wysuszenie i podrażnienie skóry dłoni.

4. Kiedy istnieje konieczność spłukiwania środka z powierzchni?

Środek do mycia i dezynfekcji należy spłukać czystą wodą tylko i wyłącznie w przypadku powierzchni mającej bezpośredni kontakt z żywnością: blaty robocze, deski, noże, elementy robocze urządzeń do obróbki mechanicznej itp.

5. Jak wygodnie rozcieńczać koncentraty?

Nasze środki są rozlewane do różnej pojemności bidonów. 1L butelki posiadają wewnętrzny dozownik, który ułatwia przygotowanie roztworu i chroni przed przedozowaniem.

6. Jak myć podłogi takimi środkami?

Są to profesjonalne środki do mycia i dezynfekcji w jednym procesie. Właściwie dobrane do rodzaju zabrudzeń, i prawidłowo użyte ułatwią utrzymanie higieny i czystości mikrobiologicznej.

Po przygotowaniu roztworu - zgodnie ze specyfikacją – należy rozprowadzić go mocno przemoczonym mopem na całej lub dużym fragmencie podłogi. W ciągu trzech do pięciu minut zabrudzenia ulegną rozpuszczeniu. Wtedy pozostaje już tylko, zebrać rozpuszczony brud mocno odsączonym, czystym mopem. Jakość mycia będzie zależała od skuteczności zebrania rozpuszczonych zabrudzeń, gdyż niedokładnie zebrany brud na powrót stężeje. W tym celu należy zadbać by czysta woda do płukania we wiaderku, była często zmieniana.

7. Podłogi wyszły idealnie, ale skąd mam wiedzieć, czy zostały zdezynfekowane?

Wynika to ze specyfikacji, która powinna być łatwo dostępna, najlepiej w pomieszczeniu serwisowym. W opisie - oprócz norm biobójczych - jest podany czas kontaktu środka z powierzchnią. Jest to w przypadku koncentratów - 15 minut. Oznacza to, że myta i dezynfekowana powierzchnia nie powinna wyschnąć przed upływem tego czasu.

8. Czasem podłoga po wymyciu i wyschnięciu jest lepka, nie wiem dlaczego.

Powodem lepkości wymytej podłogi może być przedozowanie koncentratu, lub niedokładne zebranie rozpuszczonych zabrudzeń.

9. Jak potraktować podłogi w salach raczkujących dzieci?

Taki przypadek - tak samo jak w przypadku lamperii, drzwi itp.- należy potraktować jako powierzchnie wysokiego ryzyka (dotykowe) i zastosować dezynfekcję wysokiego stopnia. Wbrew pozorom nie jest to kosztowne ani czasochłonne. Należy czystą nakładkę płaskiego mopa spryskać preparatem Sod 390 PAE i przecierać powierzchnię. Preparat świetnie rozpuszcza białka a wymagany czas kontaktu środka z powierzchnią (do wyschnięcia) to 5 minut. Po tym czasie wszystkie patogeny – w tym coronavirus – zostaną inaktywowane.

    1. Jak potraktować blat stolika w jadalni, gdzie często dzieci rozsypują jedzenie a później wkładają do buzi?

Zdroworozsądkowo. Przemywanie czystą wodą powierzchni mających bezpośredni kontakt z żywnością, po użyciu preparatu myjąco – dezynfekcyjnego, wynika z konieczności spłukania detergentu. Innymi słowy należy postępować tak samo, jak po użyciu zwykłego płynu do mycia naczyń.

11. Jak przeprowadzić dezynfekcję wysokiego stopnia dywanów, wykładzin dywanowych

czy też zabawek tekstylnych?

Odkurzanie i w dozwolonych przypadkach pranie takich materiałów zapewni sanityzację czyli higienę. Dezynfekcję wysokiego stopnia najłatwiej przeprowadzić poprzez naświetlanie UV.

12. Jak i czym czyścić i dezynfekować klawiatury komputerów i piloty?

Badania mikrobiologiczne wykazały, że najbardziej oblegane przez drobnoustroje powierzchnie, to wbrew pozorom nie są muszle klozetowe, a tylko nasze smartfony, klawiatury komputerów, kalkulatorów, myszki, okulary, piloty czy też wszelkie uchwyty. Wysoko w rankingu plasują się też nasze biurka, krzesła, ekspresy do kawy, czajniki elektryczne itp. Dlaczego?

Są to miejsca często dotykane przez nas i nie tylko przez nas. O ile po skorzystaniu z toalety każdy myje ręce, to już po chwytaniu za poręcz, uchwyt, klamkę, spodu krzesła by się przysunąć do stołu – inaczej to wygląda...

Czy zdarza nam się kichnąć lub kaszlnąć w dłonie?

Wracając do pytania: wszystkie wymienione powyżej powierzchnie podlegają dezynfekcji wysokiego stopnia a idealnym środkiem myjąco-dezynfekującym jest bezpieczny dla wrażliwych powierzchni Septalkan spray lub chusteczki.

Metoda: w/w powierzchnie a już w szczególności monitory - nie spryskiwać. Należy spryskać delikatną, czystą i wilgotną ściereczką, po czym przemyć powierzchnię.

13. Jaka jest różnica między środkami chemicznymi ze sklepu, a tymi profesjonalnymi?

Środki ze sklepu czyli AGD jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone dla gospodarstw domowych zamieszkałych przez kilku, stale tych samych domowników. Środkom profesjonalnym stawia się dużo wyższe wymagania ze względu na mnogość i wymienność osób, ponieważ to generuje większe zabrudzenia, a co za tym idzie - poważniejsze zagrożenia mikrobiologiczne.

Skuteczna dezynfekcja w przedszkolu i żłobku będzie wynikała nie tylko ze środków i metod, ale również z procedur stosowanych przez personel. Stosując najlepsze środki, należy jeszcze pamiętać o przeszkoleniu i nadzorowaniu personelu. Chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z Państwem.

Relacja ceny do jakości oferowanych przez nas produktów nie pozostawia marginesu na wątpliwości.

Zachęcamy do kontaktu.

wojciech@hybryda-gastro.pl

tel.7319393939