Gabinety kosmetyczne to szczególne miejsca, gdzie ryzyko zakażeń jest wysokie ze względu na przeprowadzane zabiegi. Pełna lista zagrożeń to choroby wywoływane przez bakterie, grzyby i wirusy. Jak zapewnić optymalne bezpieczeństwo mikrobiologiczne klientom i załodze? W tym tekście zaproponujemy Państwu gotowe rozwiązania dotyczące środków i technik zgodnych z Dobrą Praktyką Higieniczną (GHP) i profilaktyką Covid-19.

Nawet najlepsze środki do mycia i dezynfekcji – bez świadomego personelu – nie zapewnią bezpiecznych warunków pracy i obsługi klientów w salonie kosmetycznym. Stosowanie się do zaleceń producentów profesjonalnych środków do mycia i dezynfekcji to podstawa. Jednak nawyk stosowania środków ściśle z ulotką producenta – to jedno. Ważne, że bez znajomości zagrożeń i ścieżek transmisji patogenów – jest to procedura niekompletna.

Płyny do dezynfekcji narzędzi

Dekontaminacja w czasach pandemii przestała rozróżniać narzędzia na powodujące lub nie powodujące przerwania ciągłości naskórka. Narzędzia takie jak: nożyczki, trymery, ścinaki, cążki, cęgi, pęsety czy też łyżeczki kosmetyczne podlegają pełnej dekontaminacji, tzn. sanityzacji-dezynfekcji-sterylizacji. Każdy z tych trzech kroków należy traktować jako element jednego procesu.

Trzeba pamiętać, że płyn do dezynfekcji do myjki ultradźwiękowej to dezynfekcja niskiego stopnia (nie inaktywuje wirusów).

Dobrym rozwiązaniem na etapie mycia i dezynfekcji narzędzi jest preparat lekko zasadowy o szerokim spektrum biobójczym, który oprócz normy EN 14476 (inaktywacja wirusów) posiada również nową normę EN 16777 – inaktywacja coronavirusa. Norma ta oznacza, że desygnowane laboratorium potwierdziło skuteczność środka wobec Sars-Cov2. Przykład to gotowy do użycia płyn do dezynfekcji kosmetyczny (uniwersalny) Sod 390 PAE.

Płyny do dezynfekcji i mycia narzędzi w jednym procesie zawierają zarówno środki myjące jak i dezynfekcyjne. Należy ściśle przestrzegać czasu ekspozycji środka dezynfekcyjnego potrzebnego do pełnej dezynfekcji. Po tym czasie należy przepłukać narzędzia w wodzie destylowanej. Płukanie narzędzi kosmetycznych w wodzie pitnej byłoby krokiem wstecz, gdyż taka woda zawiera minerały i mikroorganizmy (ściśle ograniczoną ilość ale jednak). Przed umieszczeniem narzędzi w autoklawie należy je dokładnie osuszyć.

Dezynfekcji narzędzi należy przestrzegać po każdym kliencie tak, jakby za każdym razem były obciążone chorobotwórczymi patogenami (procedury i środki bezpieczeństwa). Z dezynfekcji narzędzi kosmetycznych należy uczynić wizytówkę lokalu.

Płyny do dezynfekcji krytycznych miejsc w salonie kosmetycznym

Personel bezpiecznego salonu kosmetycznego jest świadomy niebezpieczeństw. Robi wszystko co niezbędne, żeby nie stanowić zagrożenia dla klientki jak również, by klientki nie były dla siebie nawzajem zagrożeniem. W tym celu należy wyznaczyć miejsca, powierzchnie, które należy wymyć i zdezynfekować po każdym zabiegu, i tego przestrzegać.

Przykładowo: klientka oczekiwała na zabieg siedząc na krześle, a więc oparcie krzesła; być może przysunęła się do stołu, a więc spód krzesła i blat stołu.

Inny przykład: klientka skorzystała z toalety, a więc włącznik światła, klamka, deska sedesowa, spłuczka i kran – co najmniej. Należy stosować zasadę, i dezynfekować to, co było dotykane oraz to co mogło być dotykane.

Stanowisko pracy po zabiegu podlega wymyciu i dezynfekcji każdorazowo, tak samo jak okolice stanowiska. Należy przyjąć, że w trakcie każdego zabiegu nastąpiło pryśnięcie (krew, śluz itp.).

Jakie środki do dezynfekcji takich powierzchni są adekwatne do zagrożeń?

Zdecydowanie medyczne. Wyroby medyczne to klasa II a z oznaczeniem CE. Przykładem takiego środka jest Septalkan Spray i Septalkan Chusteczki. Ten specyfik gwarantuje czyszczenie i dezynfekcję na poziomie chirurgicznym. Jego dodatkową zaletą jest to, że można go stosować na powierzchniach materiałów wrażliwych na alkohol (szkło akrylowe, guma, skóra, skaj, tworzywa sztuczne, lakiery itp.).

Takie rozwiązanie zapewni skuteczność, bezpieczeństwo i wygodę (najlepiej mieć do dyspozycji i chusteczki i spray).

Dezynfekcja podłóg i powierzchni ponadpodłogowych

Co najmniej raz dziennie, a już na pewno po zamknięciu salonu, należy przeprowadzić mycie i dezynfekcję całego salonu. Są to duże powierzchnie, dlatego najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest środek do mycia i dezynfekcji w jednym procesie w formie koncentratu. Bardzo dobrym przykładem jest preparat NDSJ 400. Stosuje się go w stężeniu 0,5%, a w ciągu piętnastu minut są inaktywowane mikroby w tym wirusy osłonkowe (patrz specyfikacja). Środek posiada świetne właściwości myjące, rozpuszcza osady w tym biofilm.

Powyżej wymienione i polecane produkty nie zawierają alkoholi. Dezynfektantami zastosowanymi w tych specyfikach są czwartorzędowe związki amoniowe (QAV). Ich dużą zaletą jest skuteczność dezynfekcyjna w niskich stężeniach (w odróżnieniu od alkoholi). Dzięki temu jest miejsce na środki powierzchniowo czynne, za sprawą których preparaty zyskują drugą funkcjonalność – mycie.

Są jednak okoliczności, kiedy alkohole są niezastąpione. Najbardziej ewidentnym – jest dezynfekcja rąk bez użycia wody.

Dezynfekcja rąk i skóry

Środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholi mają tę zaletę, że posiadają szerokie spektrum biobójcze (również wirusy) i bardzo szybkie działanie (nawet 30 sekund). Są to najistotniejsze cechy, i to one decydują o tym, że płyny i żele do dezynfekcji rąk są oparte o etanol. Oczywiście taka dezynfekcja ma też swoje wady. Najważniejsza to słabe właściwości myjące (alkohole nie wchodzą w reakcję z brudem), a przez to skuteczność biobójcza jest obniżona. Pomimo takich ograniczeń nie ma lepszego środka tam, gdzie nie ma wody, a takim miejscem jest między innymi wejście do salonu kosmetycznego. Należy tylko zadbać, by żele czy też płyny posiadały nr pozwolenia na obrót produktem biobójczym jak i wyszczególniony podmiot odpowiedzialny.

Ten sam żel co klienci (GHA400) stosuje personel z tą różnicą, że wcześniej myje ręce mydłem bójczym Manudes, a później na suche, czyste dłonie wciera żel GHA400, i na koniec nakłada sterylne rękawice.

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania

wojciech@hybryda-gastro.pl

tel.731939393