Od marca 2020 roku firmy, instytucje i wszelkie obiekty użyteczności publicznej mają po stronie kosztów nową pozycję: środki do dezynfekcji. Nic nie wskazuje na to, żeby w dającym się przewidzieć czasie coś miało się zmienić. Niewykluczone, że dezynfekcja już z nami pozostanie. Dlatego warto pochylić się nad tym problemem, po to by wybrać zarówno ekonomiczne jak i skuteczne rozwiązania.

Dezynfekcja z użyciem alkoholi choć stosunkowo skuteczna, nie jest pozbawiona wad. Najistotniejsza to brak właściwości myjących alkoholi. Żeby płyn do dezynfekcji z alkoholem był skuteczny, powierzchnie muszą być czyste. To dlatego powierzchnie przeznaczone do dezynfekcji należy wcześniej wymyć detergentem.

W tym tekście znajdą Państwo gotowe propozycje, które przyczynią się do oszczędności czasu i pieniędzy, a personelowi znacznie uproszczą pracę.

Środki do dezynfekcji dużych powierzchni i podłóg

Alkohole są jednymi z wielu dezynfektantów. Istnieje szeroka paleta surowców wykorzystywanych przez producentów do produkcji profesjonalnych środków do mycia i dezynfekcji. Jednymi z nich są czwartorzędowe związki amoniowe (QAV). Posiadają one poważny atut. Pełna skuteczność dezynfekcyjna osiągana jest w stężeniu poniżej 1%.

Powszechnie wiadomo, że alkohol jest skuteczny w stężeniu 60- 80%. Niższe ale i wyższe stężenia powodują gwałtowny spadek skuteczności. Okazuje się, że w procesie dezynfekcji alkoholem równie istotna jest woda. W skutecznym roztworze potrzeba jej 20- 40%.

Inaczej przedstawiają się sprawy z QAV. W tym przypadku producenci środków do dezynfekcji dodają im drugą funkcjonalność jaką jest mycie. Dodatkowo - właściwości myjące środków są ukierunkowane na różne rodzaje zabrudzeń takie jak tłuszcze, białka, biofilm osady wapienne czy kamień moczowy. W rezultacie otrzymujemy specjalistyczne, profesjonalne środki do mycia i dezynfekcji w jednym procesie. Ale to nie wszystko, bo są to koncentraty. Pełne spektrum biobójcze oraz właściwości myjące wykazują w roztworze z wodą w przedziale od 25 do 100 ml na 10 L wody.

Płyn do dezynfekcji koncentrat stanowi alternatywę dla tradycyjnego podejścia do tego zagadnienia. Godnym podkreślenia jest fakt, że koncentrat do dezynfekcji stosuje się zarówno do mycia ręcznego jak i maszynowego. Przykłady:

  • Sod 390 – tłuszcze i białka (kuchnie, magazyny itp.),

  • R- 60 DDS – strefa czysta (ciągi komunikacyjne, biura, klasy itp.),

  • NDSJ 400 i NDDA 400 – osady wapienne, kamień (strefa mokra).

Środki do dezynfekcji powierzchni dotykowych

Nie każda powierzchnia jest obarczona takim samym ryzykiem zakażenia. Niewątpliwie powierzchnie, które są dotykane przez klientów, petentów czy pacjentów to miejsca, o które należy szczególnie zadbać. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będą środki do mycia i dezynfekcji równoczesnej – gotowe do użycia.

O ile do dużych powierzchni świetnie nadają się koncentraty, gdyż ich roztwory są wykorzystywane w tym samym dniu, to już powierzchnie dotykowe należy dezynfekować preparatem gotowym do użycia. Stabilność takiego produktu jest gwarantowana przez producenta. Natomiast wpływ na stabilność koncentratu mają parametry wody użytej do rozcieńczenia. Dlatego stosuje się zasadę wykorzystywania roztworu w tym samym dniu.

A oto przykłady specyfików gotowych do użycia:

Alkoholowy płyn do dezynfekcji powierzchni

Taki środek jest bardzo dobrym rozwiązaniem w gastronomii na małych powierzchniach, mających bezpośredni kontakt z żywnością. To tzw. „szybka dezynfekcja” choć należy pamiętać o wcześniejszym wymyciu powierzchni, spłukaniu detergentu i wysuszeniu. Po tych czynnościach można przystąpić do nakładania środka dezynfekcyjnego, który należy pozostawić aż do wyschnięcia. Przykłady:

Mydło do dezynfekcji rąk – antyseptyka

Nie wszędzie jest bieżąca woda, ale tam gdzie jest, priorytet ma dobre mydło dezynfekujące. Zwykłe mydło wypłukuje większość patogenów, zaś mydło dezynfekujące zabija je ze skutecznością 99,99%. Dobre mydła dezynfekcyjne oprócz wysokiej skuteczności biobójczej zawierają kosmetyczne dodatki, które czynią je bardzo łagodnymi dla skóry.

Te profesjonalne posiadają na etykiecie nr pozwolenia na obrót produktem biobójczym oraz nazwę podmiotu odpowiedzialnego. Przykładem takich mydeł są:

Żel lub płyn do dezynfekcji rąk – tanio i skutecznie

Za płyn do dezynfekcji do rąk 5L można zapłacić 40 lub 240 złotych. Co należy wiedzieć, żeby spośród olbrzymiej oferty żeli i płynów wybrać skuteczny, łagodny dla skóry i nie przepłacić. Podobnie jak w przypadku mydła dezynfekującego należy sprawdzić etykietę. Jeśli widnieje na niej „nr pozwolenia i podmiot odpowiedzialny”, to takiemu produktowi można już zaufać. Wyboru można dokonać między takimi środkami kierując się ceną. Koszt 5L bidonu to około 100 złotych. Przykłady:

Chętnie odpowiemy na ewentualne pytania

wojciech@hybryda-gastro.pl

tel.731939393